Na delavnici biomimetike za študente/ke industrijskega oblikovanja

Na smeri Industrijsko oblikovanje smo med 13. in 15. aprilom 2023 gostili Saskio van der Muijsenberg, nizozemsko strokovnjakinjo za biomimikrijo ali po slovensko biomimetiko, ki je ena od prvih diplomantov magistrskih znanosti s področja biomimikrije na Arizona State University v ZDA. Izobraževanje potekalo v okviru RSF projekta z naslovom Eksperimentalni razvoj biomaterialov in aplikacij iz organskih surovin različnega porekla.

Saskia van der Muijsenberg v okviru podjetja BiomimicryNL, katerega soustanoviteljica in direktorica je, svetuje organizacijam na področju inovacij, deluje kot predavateljica, povezovalka različnih skupnostnih področij ter navdihuje mlade in malo manj mlade o področju, ki je v mednarodnem prostoru razmeroma sveže, v Sloveniji pa še skorajda nepoznano. Je tudi odlična pripovedovalka zgodb, med drugim je gostovala na TEDexu.

Biomimikrija je konstantno posnemanje genialnosti narave, tiste, ki preverja svoje delovanje že 3.8 milijarde let. Na praktični ravni pa stremi k iskanju trajnostnih rešitev, ki posnemajo življenje iz narave, njene kemijske recepte in strategije ter principe številnih ekosistemov.

Podiplomski študentke in študenti industrijskega oblikovanja so v okviru predmeta Trajnostno oblikovanje I pri izr. prof. mag. Barbari Prinčič na tridnevni delavnici spoznavali, kaj je bistvo biomimikrije – da naravi ne jemlje (kar sicer delamo vsi vsak dan), ampak se za razvoj in inovacije od nje uči. Študenti so se s pomočjo strokovnjakinje urili v “Biomimicry Thinking” in poskušali osvojiti orodja in pristope, ki pomagajo pri združevanju dveh, v vsakdanjem življenju pogosto nepovezljivih svetov: narave in tehnologije, biologije in inovacije, življenja in dizajna. Naučili so se, da se morajo pri svojem naslednjem projektu najprej vprašati: ”Kako bi to naredila narava?

 

 


Projekt Eksperimentalni razvoj biomaterialov in aplikacij iz organskih surovin različnega porekla je sofinanciran v okviru ukrepa »Oblikovanje podpornega sistema in mehanizmov ter izvedba pilotnih primerov izvajanja študijskega procesa osredinjenega na študente« Razvojnega stebra financiranja (RSF).